Top

Szczecin – miasto żyjące powoli

Z czego wynika niespotykany nigdzie indziej klimat panujący w Szczecinie? Z położenia na styku granic, bliskości natury, mniej oczywistej bliskości morza czy może zapachu czekolady unoszącego się nad bulwarami? Turyści są zgodni co do jednego: nie znajdziecie tu pośpiechu typowego dla dużych miast. Wielka przestrzeń, trzecia wśród miast w Polsce, pozwala zwolnić i cieszyć się życiem. W Szczecinie możliwości metropolii łączą się z wyśmienitymi warunkami do odpoczynku, niezależnie od tego, co przez odpoczynek rozumiemy.

Miasto nad wodą.

Unikalne na skalę światową rozlewiska Odry, jedno z największych jezior w Polsce i wreszcie dostęp do wód morskich. 25% powierzchni Szczecina to właśnie woda. Niespodzianki ukryte na akwenach można podziwiać z własnej jednostki, lub wypożyczonej motorówki czy kajaka.

Żeglarska stolica świata.

To tutaj regularnie przybywają największe żaglowce świata. Finał regat The Tall Ships’ Races wraz z licznymi wydarzeniami towarzyszącymi już na dobre stał się elementem szczecińskiej tożsamości. W 2021 roku po raz 4. Szczecin będzie gospodarzem imprezy, która przyciąga miliony gości z całej Europy. Jej przedsmakiem są organizowane co roku w czerwcu Dni Morza – doskonały sposób na przywitanie lata.

Miasto będące ogrodem.

Bogactwo terenów zielonych i unikalne położenie Szczecina stwarzają idealne warunki zarówno do aktywnej rekreacji, jak i leniwego wypoczynku. Miasto promuje się jako Floating Garden – pływający ogród. Szerokie zielone aleje w centrum, liczne parki, otaczające miasto lasy i puszcze czy wreszcie cieszące się największą popularnością Jasne Błonia pozwalają być blisko natury. Na uwagę zasługuje szczególnie Cmentarz Centralny: jedna z największych na świecie nekropolii, a zarazem park o wyjątkowym klimacie.

Bogata historia współgrająca z nowoczesnością.

Ślady swojej historii znajdą tu oprócz Niemców także Francuzi, Szwedzi, czy Rosjanie. Wzgórze Napoleona, zegar zdobiony szwedzkim herbem, dom carycy Katarzyny II, Baszta  Panieńska czy bogato zdobione pałace – to tylko część pamiątek po dawnych włodarzach Szczecina. Relikty przeszłości sąsiadują tu z symbolami najnowszej historii miasta. Przykładem jest Plac Solidarności – miejsce, w którym śmierć poniosły pierwsze ofiary Grudnia ’70. Dziś spotykają się tu zarówno fani jazdy na deskorolce jak i demonstranci, a pod ich stopami mieści się… nowoczesna wystawa o powojennej historii Szczecina.

Miasto wyjątkowej architektury.

Siedziba Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przyciąga do Szczecina entuzjastów architektury w najlepszym wydaniu. O światowym poziomie projektu gmachu świadczą liczne międzynarodowe nagrody, w tym najbardziej prestiżowa – Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. To nie jedyna perełka. Sąsiednie i wspomniane już Centrum Dialogu Przełomy również zostało docenione przez liczne autorytety i uznane m.in. najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. W drodze są kolejne imponujące projekty: Morskie Centrum Nauki czy przebudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec.

Więcej na temat miasta Szczecin: zstw.szczecin.pl

Zdjęcia © Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia