Top

Mały domek letniskowy

W samym środku natury, w Vinkeveense, architekci wnętrz i29 oraz Chris Collaris zaprojektowali malutki domek letniskowy.

Z powierzchnią tylko 55 m2 ten dom nadal ma luksusowe poczucie przestrzeni, a wokół roztacza się panorama na otaczającą przyrodę. Ten kompaktowy dom jest zbudowany dla czteroosobowej rodziny, zawiera pokój dzienny, kuchnię/jadalnię, patio, trzy sypialnie, jedną łazienkę i dwie toalety. Układ jest opracowany od środka do zewnątrz, przemyślane rozmieszczenie funkcji wykorzystuje każdy cm2. Usytuowany na wydłużonej, wyspowej działce w pobliżu jeziora, usytuowanie kubatury budynku jest związane z widokami na otaczającą wodę i orientację na słońce. Dzięki podzieleniu objętości na cztery części, panoramiczne widoki i wdzierające się światło słoneczne stają się bardzo konkretne. Na zewnątrz różnorodność rozmiarów i wzajemne powiązania tworzą rzeźbiarski obraz, wyglądający inaczej pod każdym kątem. W celu wzmocnienia tej rzeźbiarskiej jakości, wszystkie fasady mają minimalny design z niewidocznym zakończeniem dachów i ramy okienne wyszczególnione za drewnianą elewacją.

Wszystkie pomieszczenia mają duże okna lub przesuwane drzwi, które można całkowicie otworzyć, aby w pełni połączyć wnętrze z zewnętrzem. Wewnątrz, wymiary i wysokości sufitów poszczególnych kubatur wyraźnie artykułują odrębne strefy i funkcje domu. Długie linie wzroku przecinające zewnętrzne patio zapewniają wizualne połączenie. Poprzez otwarcie dużych przesuwnych drzwi na patio, objętość kuchni i salonu są fizycznie połączone.

Indywidualne meble i zintegrowane szafy podkreślają graficzną jakość wnętrza. Wykorzystano proste materiały, takie jak naturalne dębowe panele drewniane – lub zabejcowane na czarno, aby łączyły się z szorstką elewacją z drewna sosnowego – i dalej polerowaną podłogą betonową. Dążono do strategii projektowej, w której architektura i wnętrze łączą się w modelu kombinacji. Każdy tom ma swój własny program.

Dzięki powiązaniu elementów wnętrza z architekturą i odwrotnie, powstaje wysokiej jakości projekt, który nie jest uzależniony od drogich materiałów czy technicznych popisów. W każdym szczególe dążono do uzyskania rozwiązania maksymalnie efektywnego przestrzennie. Każdy aspekt projektu jest tak opracowany, aby stworzyć czyste i jednolite doświadczenie, które pozostawi silne wrażenie. Tworzenie projektów wysokiej jakości to nie zawsze zasada „im większy tym lepszy”. Dzięki prostym, ale inteligentnym zabiegom projekt ten jest na najwyższym poziomie, a przy tym energooszczędny, przyjazny dla środowiska i zbudowany z zachowaniem niewielkiej powierzchni. W tym sensie jest to modelowy przykład małego domu; inteligentnego, wygodnego, ale bez ustępstw w zakresie jakości zarówno we wnętrzu, jak i w projekcie architektonicznym; małe jest piękne.

Więcej o projekcie: i29.nl

Projekt: Tiny Holiday Home – Vinkeveen
Design: i29 architects
Klient: prywatny
Powierzchnia podłogi: 75 m2
Zakończenie: styczeń 2019 r
Lokalizacja: Vinkeveen, NL
Budowa: Hagoort Bouw & Simon Sintenie
Zdjęcia: Ewout Huibers