Top

Wspaniały hołd dla rzemiosła

Kiedy Reverso został stworzony w 1931 roku, jego charakterystyczna obrotowa obudowa była genialnym funkcjonalnym rozwiązaniem problemu ochrony tarczy i szkła zegarka podczas noszenia go na boisku polo. Szybko okazało się, że pusty metal grzbietu obudowy był idealnym płótnem dla artystycznej ekspresji, naturalnie nadającym się do zdobienia grawerunkiem, emalią i innymi rzemiosłami.

W 2022 roku, dziewięć dekad po narodzinach zegarka Reverso, Jaeger-LeCoultre prezentuje najnowszy epizod tej historii: Reverso Tribute Enamel „Tiger” – niezwykły wyraz kunsztu i kreatywności manufaktury. Stworzony, aby zbiegać się z Chińskim Nowym Rokiem i otwarciem nowego flagowego butiku Jaeger-LeCoultre w Szanghaju, nowy zegarek oddaje hołd Rokowi Tygrysa.

Obracając obudowę zegarka na jego odwrotną stronę ukazuje się wspaniały tygrys. Wygrawerowany na różowym złocie, wydaje się wyskakiwać z tła czarnej, nieprzezroczystej emalii Grand Feu, polerowanej powierzchni tygrysiej sierści i kontrastującej z nią, szczotkowanej rodem faktury jego pasów, łapiąc i załamując światło, aby stworzyć iluzję ruchu i mocy.

Aby zmaksymalizować wrażenie objętości i wydobyć głębię grawerunku, rzemieślnik zastosował technikę zwaną grawerowaniem modelowym, używając różnej wielkości dłut, aby rzeźbić metal krok po kroku – jest to precyzyjne i wymagające zadanie, które wymaga absolutnego skupienia i niezwykłej zręczności. Dodatkowym wyzwaniem przy tworzeniu tej interpretacji Reverso Tribute Enamel, była praca grawera, który nie zaczął, jak to zwykle bywa, od gołej metalowej powierzchni, ale od takiej, która już pokryta była warstwą emalii Grand Feu. Niespotykana dokładność gestów jest konieczna, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia nieskazitelnej emalii, a grawer poświęcił 55 godzin pracy na stworzenie tego arcydzieła.

Tarcza zegarka Reverso Tribute Enamel posiada tę samą nieprzezroczystą czarną emalię Grand Feu, co tył obudowy. Elegancka prostota tarczy zegarka Reverso Tribute, z jej fasetowanymi znacznikami godzin, linią minutową i wskazówkami Dauphine – w tym przypadku idealnie dopasowanymi do różowego złota obudowy – w pełni wykorzystuje subtelne piękno czarnego tła.

Pozorna prostota czystej czarnej emalii jest zwodnicza, ponieważ w emalii Grand Feu wynik procesu wypalania nigdy nie jest do końca przewidywalny. Tworzenie warstw emalii, aby stworzyć czerń o takiej głębi i bogactwie, z każdą nową warstwą, po której następuje wypalanie, emaliowanie dwóch powierzchni Reverso Tribute Enamel „Tiger” wymagało nie mniej niż 20 godzin pracy. To, że są one idealnie dopasowane pod względem koloru i czystości świadczy o wyjątkowych umiejętnościach, które można nabyć tylko dzięki wieloletniemu doświadczeniu. Jaeger-LeCoultre pozostaje jednym z niewielu producentów zegarków, którzy posiadają własne atelier emaliowania, chroniąc i rozwijając to starożytne rzemiosło.

„Wszystkie nieszczęścia ludzkie biorą się z tego, że ludzie nie są w stanie sami usiąść w cichym pokoju”, – jak powiedział kiedyś Blaise Pascal. Dlatego też MONO włożyło szczególny wysiłek w stworzenie głównej sypialni, w której nie ma żadnego szczegółu, poza jednym mglistym dziełem sztuki przy stole i rowerze treningowym. Szklane drzwi przesuwne prowadzą do garderoby i łazienki zaprojektowanej w czystej linii architektonicznej – kwadratowe lustro i idealnie owalna wanna.

Stworzony dla uczczenia Roku Chińskiego Zodiaku i produkowany wyłącznie na zamówienie, zegarek Reverso Tribute Enamel „Tiger” oferuje możliwość personalizacji za pomocą różnych kolorów emalii. Idealne płótno dla artystycznej ekspresji, tył każdego Reverso oferuje nieograniczony potencjał dla klientów, aby wykorzystać talenty rzemieślników w naszym atelier Métiers Rares® – od emaliowania i grawerowania do malowania miniatur i osadzania kamieni szlachetnych – aby stworzyć jedyne w swoim rodzaju kreacje.

Ten nowy Reverso Tribute Enamel jest świadectwem wizji kultury i kreatywności La Grande Maison, gdzie rzemiosło artystyczne żyje w doskonałej harmonii z techniczną wiedzą zegarmistrzów manufaktury.

Więcej o marce Jaeger-LeCoultre: jaeger-lecoultre.com

Zdjęcia © Jaeger-LeCoultre