Top

Minimalistyczna i nowoczesna estetyka

Położony na pochyłej działce w dzielnicy Virum, na północ od Kopenhagi, podmiejski Vigi House z lat 60-tych został całkowicie przeprojektowany i przywrócony do swojej eleganckiej i prostej struktury, podkreślając przestronność wnętrza.

Otwarty układ.

Grając na zaletach otwartego układu, Vigi House posiada charakterystyczne elementy architektoniczne, służące jako chwile refleksji i monolity, które rozbijają przestrzeń, tworząc stymulujący przepływ. Teraz całkowicie przebudowany, neutralna paleta kolorów i lekko otynkowane ściany pozwalają uzyskać minimalistyczną i nowoczesną estetykę, jednocześnie podkreślając aspekty oryginalnej konstrukcji.

Pierwotnie w grę wchodziło sporo różnych materiałów, które chciano stonować, aby stworzyć bardziej spójną i uproszczoną przestrzeń. Zdecydowano się zamiast tego pracować z kilkoma wysokiej jakości materiałami, takimi jak podłoga z naturalnego drewna dębowego i ciepłą paletą kolorów, która tworzy harmonię. W ten sposób wykonano sprawiedliwy układ na planie otwartym i uzyskano wrażenie przestronności domu.

„Dom od początku posiadał wiele walorów architektonicznych, takich jak połączone ze sobą poziomy, co pozwoliło nam stworzyć ciekawą przestrzeń z podwójną salą kominkową i jadalnią, z widokiem nie tylko na taras i ogród, ale także na kuchnię i schody w górę”
– Peter Eland, Norm Architects

Wysokie sufity i otwarte przestrzenie.

Decydując się na poczucie jedności i połączenia w całym domu, nadal chciano pracować na różnych poziomach, ponieważ tworzą one spektakularne momenty w architekturze i tworzą płynne przejście z jednego obszaru do drugiego. Teraz istniejące elementy architektoniczne, takie jak ceglane fundamenty, drewniane okładziny i dwupoziomowy układ, zostały zachowane i przebudowane, aby pomóc stworzyć nowoczesny, minimalistyczny dom z połowy wieku.

Wspólne przestrzenie są otwierane i łączone, aby pomóc stworzyć przepływ w całym domu, podczas gdy architektoniczne monolity pozwalają na prywatne ucieczki i galerie we wnętrzu. Wysokie sufity, otwarte przestrzenie i duże czarne stalowe okna pomagają obramować naturalne otoczenie i wzmacniają ciągłość przestrzeni.

Wchodząc do domu, można spojrzeć aż do wielkiego świetlika, który nie tylko pozwala, aby naturalne światło wypełniało przestrzeń i tworzyło poczucie otwartości, ale również pokazuje, że dom jest więcej niż przeciętną podmiejską willą.

Wnętrza mają wpływ na nasz sposób życia.

Łącząc naturalne ciepło drewna i dotyk tkaniny, sypialnia jest spokojną przystanią. Podczas usuwania bałaganu i nadmiaru ozdób, przemyślane detale i materiały wyselekcjonowanego wnętrza wyróżniają się w subtelny sposób.

Swoim ciałem dotykamy wnętrza naszych domów, a przestrzenie, w których przebywamy, dotykają nas. Poruszają nas i mają ogromny wpływ na nasz sposób życia – podobnie jak pogoda i nasze naturalne otoczenie. To w naszych domach budzimy się, rozpoczynamy dzień i odprawiamy poranne rytuały. To tam odżywiamy nasze ciała, jesteśmy intymni, regenerujemy i znajdujemy czas na relaks. Dlatego powinniśmy dążyć do stworzenia jak najlepszych ram dla wygodnego życia. Uważamy, że łazienka to świetne miejsce na początek.

W związku z tym całość dwóch łazienek została pokryta płytkami, bawiąc się dotykiem, czerpiąc z natury i tworząc atmosferę spa. W ten sposób pozwalamy, aby wrodzone właściwości naturalnych materiałów stawały się coraz bardziej obecne i tworzyły spokojną atmosferę, która rezonuje z nami na głębszym poziomie.

Więcej na temat Norm Architects: normcph.com

Architekt i partner: Peter Eland & Jonas Bjerre-Poulsen
Architekt: Mette Simson Degn
Klient: prywatny
Lakalizacja: Virum, Denmark
Ukończono: wiosna 2022
Całkowita powierzchnia m2: 320 m2
Zdjęcia: Jonas Bjerre-Poulsen & Sandie Lykke Nolsøe