Top

Żeglarska stolica Europy

Już na przełomie lipca i sierpnia w Szczecinie ponownie zagoszczą piękne żaglowce. Stolica Pomorza Zachodniego zaprasza na Żagle 2021, czyli wielki finał Regat Bałtyckich.

Wyścig najpiękniejszych żaglowców

Wielkie przygotowania do organizacji finału the Tall Ships Races nie poszły na marne. Mimo odwołania tegorocznych regat organizowanych przez Sail Training International Miasto Szczecin podjęło się organizacji bliźniaczego wydarzenia pod szyldem: „Żagle 2021. Żeglarski Szczecin Zaprasza”. Impreza będzie finałem Regat Bałtyckich, do udziału w których zaproszono uczestników pierwotnie planowanego wyścigu. Wszystko wskazuje na to, że odwiedzający nie będą rozczarowani, bowiem w sercu Szczecina zacumują piękne żaglowce.

Szczecin leży nad morzem

To w 2007 roku po raz pierwszy zaproszono do stolicy Pomorza Zachodniego 90 jednostek biorących udział w regatach the Tall Ships Races. Sukces organizacji wydarzenia był początkiem wielkiej miłości – szczecinian do żaglowców i braci żeglarskiej do Szczecina. Zlot, powracając z jeszcze większym rozmachem w 2013, a potem 2017 roku, zakorzenił się nie tylko w miejskim kalendarzu, ale także w lokalnej tożsamości mieszkańców oczekujących kolejnych edycji. Czekają też turyści, którzy na zapytanie o skojarzenia ze Szczecinem, najczęściej obok Wałów Chrobrego zaczęli wymieniać właśnie żaglowce. Poprzeczka jest więc postawiona wysoko, a „Żagle” mają nie tylko sprostać oczekiwaniom, ale też utwierdzić gości w przekonaniu, że Szczecin leży nad morzem.

Wielkie święto

Na czym polega fenomen regat? Powodów, dla których turyści tak licznie odwiedzają Szczecin, jest co najmniej kilka. Zacznijmy od największych gwiazd, czyli żaglowców. Nieczęsto mamy okazję zobaczyć dziesiątki jednostek, w tym tych najbardziej majestatycznych, w jednym miejscu. Na ich pokładach do Szczecina przybywają załogi dostarczające mnóstwa pozytywnej energii z różnych stron świata. Nad Odrą gości wtedy wyjątkowa atmosfera łącząca kultury i pokolenia. Tysiące uśmiechów, muzyka i wspólna zabawa pozostają na długo w pamięci uczestników. Festiwalowa atmosfera znad Odry dociera do specjalnie utworzonych stref i scen rozlokowanych w całym mieście, ale też instytucji kultury czy klubów i pubów.

Dla każdego coś dobrego

Ogrom atrakcji, jakie oferują organizatorzy, daje wybór nawet najbardziej wymagającym gościom. Niezależnie od preferencji, tutaj naprawdę „każdy znajdzie coś dla siebie”. Na kilku scenach będą rozbrzmiewać różne gatunki muzyczne, od oczywistych szant, przez jazz po muzykę rozrywkową. Rodziców ucieszy strefa dla dzieci z bogatym programem animacji. Nad Odrą nie zabraknie również wesołych miasteczek i koła młyńskiego z niesamowitym widokiem na panoramę Starego Miasta. Na głodnych i spragnionych będą czekać strefy gastronomiczne serwujące dania kuchni całego świata oraz ogródki piwne, w tym strefa piw rzemieślniczych. Podczas wydarzenia „Żagle 2021. Żeglarski Szczecin” nie zabraknie „Jarmarku pod żaglami”. To tam odwiedzający znajdą pokaźną ofertę marynistycznych pamiątek i lokalnych, tradycyjnych wyrobów, których na próżno szukać w centrach handlowych.

Będzie bezpiecznie

Kluczowym wyzwaniem w organizacji tak dużego wydarzenia jest zadbanie o bezpieczeństwo uczestników. Szczecin, organizując pierwsze wydarzenie plenerowe w Polsce zgodnie z surowymi wymogami sanitarnymi, został wzorem dla innych miast. Czerpiąc z doświadczeń ubiegłego roku, organizatorzy z największą starannością planują atrakcje tak, by uniknąć wielotysięcznych zgromadzeń i zapewnić wszelkie niezbędne środki prewencyjne. A wszystko po to, by każdy czuł się w Szczecinie bezpiecznie.

No dobrze, ale kiedy?

Wydarzenie odbędzie się w dniach 30.07 – 1.08. Wizytę w Szczecinie warto zaplanować już dziś, bowiem zainteresowanie z pewnością będzie ogromne. 

Więcej na temat miasta Szczecin: zstw.szczecin.pl

Zdjęcia © Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia