Top

Zainwestuj w piękno

Niezwykłą popularność w minionym roku zyskało inwestowanie w sztukę. Dzieło sztuki warto zakupić z korzyścią nie tylko dla swojego wnętrza, ale także i swojej kieszeni! Oprócz oczywistych wartości estetycznych i dekoracyjnych, posiadanie dzieł sztuki i budowanie kolekcji znacząco wpływa na budowanie brandu lub marki osobistej, a także stanowi formę dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Badania pokazują, że inwestycja w sztukę staje się doskonałą lokatą kapitału. W niektórych wypadkach dzieło sztuki może stanowić nawet koszt uzyskania przychodu. Niewątpliwie, obiekty artystyczne to jedna z najpewniejszych inwestycji w tych niepewnych czasach. Stabilność tej lokaty kapitału widać na przykładzie historii; dzieła sztuki są odporne na bankructwa firm i państw. Największym walorem inwestycyjnym dzieł sztuki jest ich niepowtarzalność. Świadczy o tym notowany obecnie trend wzrostu na międzynarodowym i polskim rynku sztuki. Według raportu Artinfo.pl 2020 badającego sytuację na polskim rynku sztuki, mimo kryzysu kupuje się coraz więcej obiektów artystycznych. Polski rynek dzieł sztuki w 2020 roku osiągnął rekordowy wynik 380 mln złotych. Oznacza to blisko 30-procentowy wzrost obrotów względem roku poprzedniego. Kupowanie sztuki stało się alternatywą dla nisko oprocentowanych lokat bankowych. Nie oznacza to, że nabywcy kupują sztukę, aby od razu budować kolekcję, bardzo często kupuje się prace artystów ze względów czysto estetycznych, dla zwykłej przyjemności, z chęci posiadania czegoś oryginalnego, co odzwierciedla styl nabywcy i buduje prestiż.

Dzieła sztuki mistrza fotografii czarno-białej.

Obecnie, widać szczególny wzrost popularności dziedziny sztuki jaką jest fotografia. Współczesna fotografia artystyczna w Polsce ma się coraz lepiej, świadczą o tym sukcesy, jakie zdobywają polscy fotografowie za granicą, poświadczone prestiżowymi nagrodami i wystawami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów tej dziedziny jest Szymon Brodziak – nazywany mistrzem fotografii czarno-białej. Zdobywca 1. miejsca w konkursie World’s Top 10 Black & White Photographers 2019 by One Eyeland. Najmłodszy artysta, którego prace zostały wystawione w Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, uznany za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych.

Brodziak kocha fotografować kobiety. Inspirują go miejsca, w których realizuje swoje monochromatyczne wizje. Ich interpretację pozostawia odbiorcy, mówiąc: „Jesteś tym, co widzisz”. Fotograf skupia się na propagowaniu fotografii czarno-białej. Brodziak prowadzi autorskie galerie w Poznaniu i w Warszawie, w których wystawia i sprzedaje swoje prace. Jego misją jest tworzenie czarno-białych światów, opowiadanie historii zapisanych w kadrach fotograficznych. Wzbudzanie emocji i utrwalanie piękna, które dekoruje nasze wnętrza i wzbogaca nas samych. W ofercie BRODZIAK GALLERY, oprócz sygnowanych Fotografii Autorskich i nielimitowanych Plakatów, można znaleźć Fotografie Kolekcjonerskie, które zgodnie z przepisem art. 120 ust. 1 o podatku od towarów i usług – posiadają status dzieła sztuki. Fotografie Kolekcjonerskie oferowane w Brodziak Gallery to archiwalne odbitki pigmentowe na najwyższej jakości papierze fotograficznym, z ręcznie aplikowaną numeracją, sygnaturą autorską. Posiadają one dedykowany Certyfikat Autentyczności, stanowiący odrębny dokument z unikalnym numerem, suchą pieczęcią oraz hologramem. Fotografie Kolekcjonerskie, oprócz walorów dekoracyjnych, mają również charakter inwestycyjny ponieważ cennik jest progresywny. Oznacza to, że im bardziej zdjęcie jest wyprzedane, tym droższy będzie każdy kolejny jego egzemplarz. Ten mechanizm gwarantuje to, że fotografia już w momencie zakupu zyskuje na wartości, ponieważ następny numer w edycji będzie można nabyć tylko w cenie wyższej. Po wyczerpaniu nakładu danej Fotografii Kolekcjonerskiej, jej edycja zostaje zamknięta. Oznacza to, że Autor już nigdy nie sprzeda tego zdjęcia jako Fotografię Kolekcjonerską, a jego egzemplarze będą jedynie dostępne na rynku wtórnym. Szymon Brodziak lubi mówić, że jego fotografie przypominają kadry z filmów, które nigdy nie powstały. Owe docenione przez krytyków z całego świata monochromatyczne kadry stanowią wyszukaną ozdobę nowoczesnego wnętrza, lecz nie tylko…
Teraz piękno może być doskonałą inwestycją! 

Więcej na temat prac Szymona Brodziaka: szymonbrodziak.com

Zdjęcia © Szymon Brodziak