Top

Ekstremalny mega samochód – Koenigsegg Gemera

„Dotąd najwyższą wydajnością cechowały się dwumiejscowe pojazdy z bardzo ograniczoną przestrzenią bagażową”, mówi dyrektor generalny i założyciel Christian von Koenigsegg. „Gemera to całkowicie nowa kategoria, w której ekstremalny hipersamochód połączono z przestronnym wnętrzem i najwyższą świadomością ekologiczną. Nazywamy go Mega-GT.”

Najwyższa wydajność.

Od momentu założenia firmy ponad 25 lat temu, Koenigsegg dążył do stworzenia samochodu o najwyższej wydajności. Nowy Mega-GT może wygodnie pomieścić czterech dorosłych o dużych rozmiarach, zapewniając także przestrzeń na bagaż podręczny, co oznacza, że doznania związane z hipersamochodem Koenigsegg można dzielić z rodziną i przyjaciółmi. Mimo, że pojazd jest czteromiejscowy, Gemera znacząco przewyższa większość dwumiejscowych hipersamochodów, zarówno spalinowych, jak i elektrycznych. W dalszym ciągu jednak Gemera koncentruje się na drogach publicznych dalekiego zasięgu – rodzinnych wycieczkach, podczas których zapewniono komfort, styl i bezpieczeństwo, z niespotykaną dotąd wydajnością. Wyposażony w moc 1,27 megawata oraz moment obrotowy o wartości 3500 Nm, Gemera osiąga prędkość 100 km/hw już po 1,9 sekundy, a także rozpędza się do 400 km/hw w rekordowo szybkim tempie. Dzięki 3-cylindrowemu silnikowi o dużej pojemności, Gemera charakteryzuje się działającym na wyobraźnię, gardłowym warkotem.

Dodatki zwiększające komfort.

Jako pierwszy w nowym segmencie Gemera Mega-GT z pewnością zaimponuje codzienną użytecznością oraz dodatkami zwiększającymi komfort jazdy. Co byś powiedział na 4 uchwyty na kubki ciepłe, a także taką samą ilość uchwytów na kubki zimne, centralne wyświetlacze multimedialne na przednich i tylnych siedzeniach, przednie i tylne ładowarki telefonów bezprzewodowych, Apple CarPlay, pokładowy Internet i Wi-Fi, 11 głośników wyposażonych w najnowocześniejszy system nagłaśniający, kamery zewnętrzne i wewnętrzne, 4 światła do czytania, podgrzewane pianki zapamiętujące kształt, elektryczne fotele przednie, 3 strefy klimatyczne, Autoskin i wiele innych?

Mały przyjazny olbrzym – TFG.

Gemera zapewnia łączną moc wyjściową o wartości 1700 KM lub 1,27 MW. Trzy silniki elektryczne – jeden przypadający na każde tylne koło oraz jeden znajdujący się na wale korbowym silnika – mają łączną moc 800 kW lub 1100 KM jednocześnie albo 1400 KM, liczone indywidualnie. Na to wszystko nakłada się 600 bhp oraz 600 Nm osiągnięte z pomocą 2-litrowego 3-cylindrowego silnika Freevalve z podwójnym turbodoładowaniem i suchą miską olejową, zwanego Tiny Friendly Giant (w skrócie TFG).  TFG stanowi progresywne spojrzenie na układy napędowe przyszłości. Oferuje także lżejsze, bardziej wydajne rozwiązanie „od kołyski po grób” w porównaniu do dowolnego dostępnego dotąd silnika spalinowego. Podłączona i wypełniona etanolem II generacji (Gen 2.0) lub metalonem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, takim jak Vulcanol lub dowolną ich mieszanina, Gemera staje się co najmniej tak neutralna pod względem emisji CO2, jak czysty samochód elektryczny napędzany „dobrym” źródłem prądu elektrycznego. Zanim tego rodzaju odnawialne źródła paliwa drugiej generacji będą bardziej dostępne, Gemerę można również napędzać E85, a w najgorszym przypadku zwykłą benzyną. Jazda wyposażoną w trzy silniki elektryczne Gemerą może być całkowicie cicha przy prędkościach do 300 km/h, zaś jej niezawodny akumulator 800 V daje zasięg do 50 km w trybie EV.

Bezpieczeństwo w centrum uwagi.

Gemera jest jednym z najbezpieczniejszych hipersamochodów i jest przeznaczona do homologacji na całym świecie. Wyposażona jest w bardzo mocną samonośną konstrukcję z włókna węglowego, sześć inteligentnych poduszek powietrznych, kontrolę stabilności, TC, ABS oraz system asystenta ADAS 2.5. Została zaopatrzona we wszelkie elementy mogące zapewnić najwyższe bezpieczeństwo. Tryb sterowania wszystkimi kołami, napęd czterokołowy oraz wektorowanie momentu obrotowego na wszystkie koła dają Gemerze maksymalną możliwość zaoferowania bezpiecznej, stabilnej i porywającej jazdy. ISOFIX jest dostępny dla obu tylnych siedzeń.

100% czteromiejscowy, 100% Koenigsegg.

Gemera jest pierwszą tego rodzaju całkowicie nową kategorią pojazdów. Mimo to wyraźnie nawiązuje do wszystkich poprzednich samochodów Koenigsegg oraz szwedzkiego, powściągliwego designu. Gemera zachowuje rozpoznawalne cechy Koenigsegga, takie jak osłona przedniej szyby inspirowana myśliwcem, ukryte słupki A, proste kształty, krótkie zwisy i duże boczne wloty powietrza. Projekt przodu inspirowany jest pierwszym prototypem Koenigsegg – Koenigsegg CC z 1996 roku.

Gemerę wyposażono w olbrzymie, szeroko otwierane, zautomatyzowane, obrotowe drzwi Koenigsegg Automated Twisted Synchrohelix Actuation Doors (KATSAD), nieskrępowane brakiem słupków B, dzięki mocnej samonośnej konstrukcji. Otwierają się, ukazując imponującą czteromiejscową przestrzeń, która zapewnia równie łatwy dostęp, komfort i wzgląd zarówno dla przednich, jak i tylnych pasażerów.

Osiągi Koenigsegg Gemera:

Prędkość maksymalna 400 km/h (249 mph)

Przyspieszenie 0-100 km/h (62 mph) w 1.9 sekundy

Moc 1724 KM 

Moment obrotowy silnika 3498 Nm (2580 lb-ft)

Zasięg elektryczny 31 mi (50 km)

Jednostki 300

Więcej na temat Koenigsegg: koenigsegg.com

Zdjęcia © Koenigsegg