Top

Odcienie szarości

Wnętrza autorstwa MONO architects, zrealizowane w dużej przestrzeni, emanują wrażeniem przestronności dzięki unikalnemu rytmowi pionowych i poziomych płaszczyzn, grze światła i cienia, płynnemu przechodzeniu z jednej przestrzeni do drugiej oraz dotykowym odczuciom naturalnych materiałów.

Wnętrze Shades of the Grey kontynuuje wyjątkowy styl biura – stworzona dla mężczyzny przestrzeń łączy w sobie styl ascetyzmu z wysoką funkcjonalnością. Pod wpływem filozofii minimalistycznej i futuryzmu Victoria Oskilko skupiła się na sposobach podejścia do idealnej proporcji w przestrzeni, teksturowanych materiałów i światła, a nie na rozwijaniu zestawu postaw stylistycznych. Ale nie obyło się bez nich całkowicie.

Shades of Grey został zaprojektowany z wykorzystaniem naturalnej palety materiałów: kamienia i szkła w kolorach czerni, bieli i szarości. Wnoszą one do przestrzeni życiowej zarówno ciepło, jak i intymność. Gdy ściany wnętrza są w większości szare, intrygujące jest zaskoczenie, gdy napotykamy jedyny czarny element – kamienny kominek. Ta zmiana przygotowuje gościa do odkrycia ukrytej kuchni – miejsca, w którym można po prostu usiąść i odżywiać się, bez rozpraszania się.

„Wszystkie nieszczęścia ludzkie biorą się z tego, że ludzie nie są w stanie sami usiąść w cichym pokoju”, – jak powiedział kiedyś Blaise Pascal. Dlatego też MONO włożyło szczególny wysiłek w stworzenie głównej sypialni, w której nie ma żadnego szczegółu, poza jednym mglistym dziełem sztuki przy stole i rowerze treningowym. Szklane drzwi przesuwne prowadzą do garderoby i łazienki zaprojektowanej w czystej linii architektonicznej – kwadratowe lustro i idealnie owalna wanna.

Podobnie jak w poprzednich projektach, MONO położyło duży nacisk na współpracę z projektantami i markami, które znane są z unikalnych projektów o zrównoważonym i lokalnym podejściu. W przypadku kuchni i szaf na zamówienie, projektanci współpracowali wyłącznie z ukraińskimi producentami mebli, tworząc systemy przechowywania zorientowane na użytkownika. Na tapicerkę przestrzeni składają się przytulny fotel Vitra oraz sofa Poliform.

Zadbano również o bezpieczeństwo, wyposażając większość przestrzeni w powierzchnie antybłotne. To, co wydaje się być rozwiązaniami wysoce estetycznymi, ma również istotne funkcje dla współczesnego człowieka.

Więcej o projekcie: monoarc.com

Powierzchnia: 116 m2
Styl: funkcjonalny minimalizm
Architekci: Viktoria Oskilko, Marta Melekhina, Agun Yeganyan
Data powstania koncepcji: 2020 r., do realizacji.