Top

Zrównoważony i energooszczędny

Położony we włoskim mieście Cesena dom pasywny Casa/Studio autorstwa Margherita Potente oraz Stefano Piraccini jest uważany za pierwszy tego typu dom na świecie. Międzynarodowe jury nagrodziło ten projekt nagrodą The Plan Award 2020 w kategorii „Efektywność i technologia budowy”.

„Dom Pasywny” to nazwa nadana budynkom, które znacznie ograniczają straty ciepła spowodowane wentylacją i nie wymagają konwencjonalnego systemu ogrzewania. Energooszczędne budynki tego typu są opatrzone certyfikatem Passivhaus Institute Darmstadt, międzynarodowego renomowanego instytutu zajmującego się badaniami i rozwojem koncepcji budowlanych, komponentów budowlanych oraz narzędzi planistycznych. Certyfikat przyznawany jest po spełnieniu określonych wymagań z zakresu architektury, technologii i ekologii.

Przedsięwzięcie wykazało, że charakterystykę energetyczną domu pasywnego można osiągnąć nie tylko w nowych, izolowanych budynkach, ale także w projektach przebudowy i renowacji. Budynki poddawane renowacji są modernizowane zgodnie z wytycznymi dla domów pasywnych i stają się bardziej energooszczędne i odporne na trzęsienie ziemi.

W budynku zastosowano mieszankę różnych elementów – drewna (laminowanego i XLAM), stali, muru żelbetowego i zbrojonego betonu. Zwrócono uwagę na naturalne właściwości każdego materiału, aby zapewnić ich optymalną interakcję, umożliwiając tym samym utrzymanie kosztów budowy budynku na poziomie zgodnym ze standardami rynku bez zaniedbania aspektów jakościowych.

Większość potrzeb cieplnych jest zaspokajanych przez źródła bierne, takie jak promieniowanie słoneczne i ciepło oddawane przez ludzi oraz urządzenia techniczne. Dom Pasywny Casa/Studio nie jest podłączony do sieci gazowej i posiada mechanicznie sterowany system wentylacji, który umożliwia wzbogacenie czystego i przefiltrowanego powietrza doprowadzanego z zewnątrz ciepłem z wywiewanego powietrza. Dzięki rezygnacji z wszelkich palnych źródeł energii budynek nie powoduje żadnych emisji do atmosfery.

Ten niezwykły budynek obejmuje linie takie jak Duravit ME by Starck, Starck 1, L-Cube, Happy D.2, Luv i Sensowash® Slim. Kolejną atrakcją jest umywalka DuraSquare z metalową konsolą w kolorze Black Matt, która wyróżnia się przejrzystym, oszczędnym designem. Dla Stefano Piracciniego to nie tylko pracownia architektoniczna, ale także jego dom. Architekt kazał zainstalować umywalkę na tarasie wychodzącym ze swojej sypialni, aby podczas poranków móc cieszyć się widokiem na rzekę Savio.

Więcej na temat marki Duravit: duravit.pl