Top

Silne wartości i jasna wizja – Sofie Refer

Sofie Refer to nagradzana na całym świecie duńska projektantka oświetlenia. Jej prace są zakorzenione w skandynawskiej tradycji designu, zaś szacunek dla natury i piękno prostoty to dwie kluczowe cechy w jej projektach.

Sofie Refer, jak zaczęła się twoja przygoda z projektowaniem oświetlenia?

Zaczęłam zajmować się projektowaniem oświetlenia, kiedy studiowałam na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk. Mój pierwszy projekt przygotowałam wtedy dla &Tradition. Po ukończeniu studiów założyłam własną markę oświetleniową, w ramach której tworzyłam wysokiej klasy oświetlenie niestandardowe. Moja pierwsza wystawa odbyła się w Londynie w 2004 roku, było to w 100% Design. To był wspaniały czas, pracowałam wtedy z międzynarodowymi architektami. Przez te lata wiele się nauczyłam o branży. Oświetlenie fascynuje mnie od dziecka, a zwłaszcza dawne kryształowe żyrandole. Co więcej, skupienie się na oświetleniu wydawało się sensowne. Praca ze sztucznym oświetleniem to złożone zadanie, przy którym można się wiele nauczyć, zarówno od strony konstrukcyjnej, jak i stale zmieniającej się technologii. Dzisiejsza nauka pokazuje nam jak ważną rolę oświetlenie odgrywa dla naszego dobrego samopoczucia. Wpływa na nasz nastrój i poziom energii, a nawet ogólny stan zdrowia. Dlatego praca z oświetleniem to wielka odpowiedzialność – co czyni to zajęcie tym bardziej interesującym. Jest to szczególnie istotne na północy, gdzie mamy długą, ciemną zimę, i jesteśmy silnie uzależnieni od sztucznego oświetlenia wysokiej jakości. Tęsknota za naturalnym oświetleniem o tej porze roku potęguje moją kreatywność – staram się tworzyć takie światło, które – jak sądzę – choć odrobinę zrekompensuje brak światła naturalnego.

Jesteś dyrektorem kreatywnym w Nuura. Jaka jest historia sukcesu firmy?

Nuura opiera się na silnych wartościach i jasnej wizji. Chcieliśmy stworzyć markę oświetleniową z najwyższej półki, która łączyłaby w sobie wysoką jakość, estetykę oraz zaawansowaną technologię oświetleniową. Nasze projekty są oparte na skandynawskich wartościach wzorniczych, jednak posiadają zmysłowy i ekskluzywny wyraz. Znakiem rozpoznawczym naszych kolekcji jest żyrandol. Cechą unikatową dla Nuura jest to, że oferujemy żyrandole w większych rozmiarach oraz utrzymujemy je w estetyce nordyckiej.
W Nuura podchodzimy do oświetlenia z pokorą. Wiemy, jak ważne dla naszego życia jest naturalne światło i wierzymy, że estetyczne oświetlenie w połączeniu z wysokiej jakości źródłami światła ma pozytywny wpływ na człowieka. Chcemy uszanować światło i mamy nadzieję, że nasze światło i praca przy oświetleniu będzie promować radość. Podstawą naszego sukcesu jest nasz zespół. Jestem zdumiona widząc wkład, jak wiele każda osoba wnosi do Nuura dzięki swoim wyjątkowym talentom i w jaki sposób ludzie dostosowują się do zmian,
z którymi borykamy się w tak szybko rozwijającej się firmie. Za Nuura stoi grupa partnerska, która posiada rozległe doświadczenie w pracy w duńskim przemyśle projektowym, wszyscy jesteśmy tutaj aktywni, co jest stanowi naszą wielką siłę. Podczas początków Nuura w 2018 roku pracowałam nad tym projektem ponad 3 lata. Wszyscy byliśmy bardzo oddani budowaniu firmy – Nuura została bardzo dobrze przyjęta, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. To nas niesamowicie motywuje.

Czym jest dla Ciebie oświetlenie i skąd czerpiesz inspirację do swoich projektów?

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów; nasze istnienie zależy od naturalnego oświetlenia. Oświetlenie jest również niezbędne przy sztucznej oprawie świetlnej oraz aranżacji wnętrza. Bez odpowiedniego ustawienia światła architektura i meble tracą swój blask. Podczas dekorowania oświetleniem ważna jest zarówno funkcja, jak i aspekt estetyczny.
Inspiruje mnie naturalne światło i nordycka natura. Dla mnie oświetlenie to hojność i radość, i uważam, że żyrandol to najlepszy sposób na zaprezentowanie esencji światła. Zawsze tworzę całe kolekcje, ponieważ uważam, że zastosowanie większej liczby produktów oświetleniowych w ramach tej samej linii, np. żyrandola, lamp wiszących i kinkietów, uzupełnia dekorację wnętrza i tworzy harmonijny efekt.

Produkty Nuura to kolekcje o swobodnym i uniwersalnym designie. Dlaczego?

W swojej pracy staram się znaleźć równowagę w uproszczonej, a jednocześnie zmysłowej i ekskluzywnej ekspresji. Dążę do tego, aby odzwierciedlać wartości, które odnajduję w naturze. W pewnym sensie natura działa samoistnie, nie wymaga żadnego wysiłku, aby kwitnąć, jej wielkość i piękno są nie do zrozumienia. Uważam, że jeśli projekt w jakiś sposób odzwierciedla część mądrości, którą można znaleźć w naturze, to może nam to dać ponadczasową wartość.

Co czyni projekt oświetlenia doskonałym?

Projekt oświetlenia jest doskonały, jeśli wnosi jakąś wartość ? to ważne, czy światło jest zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, czy zostało wykonane z poszanowaniem materiału i metody produkcji. Najważniejsza jest intencja projektu ? to po prostu da się poczuć, jeśli za projektem kryje się mocny zamiar, jeśli projektant zadbał o projekt w każdym szczególe.

Czy mogłabyś uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć nam, czego możemy się spodziewać po twoich nowych projektach w najbliższej przyszłości?

W Nuura będziemy nadal tworzyć kolekcje światła, żyrandole i niestandardowe oświetlenie zarówno na rynek prywatny, jak i rynek projektów. Staramy się przygotować kompletną kolekcję, która zaspokoi potrzeby w obu kategoriach produktowych i będzie stworzona z wykorzystaniem najnowszych technologii oświetleniowych. Pracujemy również nad zapewnieniem większej ilości usług i informacji o źródłach światła oraz podstawach wysokiej jakości oświetlenia. Współpracujemy z międzynarodowymi projektantami; jest to dla nas ważne, aby stawiać czoła wyzwaniom i uczynić naszą kolekcję różnorodną. Wkrótce uruchomimy również kolekcję przygotowaną wraz ze świetnym międzynarodowym projektantem oświetlenia. Już nie możemy się doczekać.

Zdjęcia ? Nuura ApS