Top

Pilot myśliwca potrzebuje przyciągającego wzrok zegarka

W swojej ponad 25-letniej karierze wojskowej, obecnie emerytowany Kapitan Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, a zarazem przyjaciel marki z IWC, Jim DiMatteo, zgromadził ponad 5000 godzin na pięciu różnych samolotach myśliwskich.

Jakie znaczenie ma TOPGUN w świecie lotnictwa morskiego?

Każdy młody pilot myśliwca marzy o tym, aby dostać się do Szkoły Myśliwców Lotnictwa Morskiego. Kiedy jesteś młodszym pilotem w swojej eskadrze, chcesz być tym, który zostanie wybrany do TOPGUN. Ukończenie tego prestiżowego programu nie tylko zapewnia pilotom myśliwca olbrzymie umiejętności taktyczne i techniczne, ale także ugruntowuje ich reputację jako lotników najwyższej klasy, co przełoży się na korzyści zawodowe. Kiedy nosisz na ramieniu naszywkę TOPGUN, wszyscy od razu wiedzą, kim jesteś, gdzie stoisz w porównaniu
z innymi i co osiągnąłeś.

Jakie to uczucie uczestniczyć w kursie TOPGUN?

Kurs jest bardzo trudny i wymaga sporo pracy. Podczas trzech miesięcy skupiasz się wyłącznie na doskonaleniu umiejętności latania oraz zdolności taktycznych. Nic innego Cię nie rozprasza. Dosłownie jesz, śpisz, oddychasz i śnisz w kolorach TOPGUN. Po ukończeniu studiów jesteś najlepszą wersją siebie, jesteś u szczytu swoich możliwości, masz niezwykłą pewność siebie. Prawdopodobnie można to porównać do ukończenia maratonu. Czujesz wielką dumę i satysfakcję z tego, co osiągnąłeś, ale jesteś też wyczerpany i gotowy do powrotu do domu lub do swojej eskadry.

Jak ważne są dla ciebie precyzja i dbałość o szczegóły?

Lądowanie na lotniskowcu w nocy, zwłaszcza przy złej pogodzie i wzburzonym morzu, jest w lotnictwie jednym z najtrudniejszych zadań. Ilość precyzji, jakiej to wymaga, jest oszałamiająca. Od momentu rozpoczęcia szkolenia jako pilot marynarki wojennej, instruktorzy będą nieustannie wbijali ci do głowy jedno: bądź dokładny, zwracaj uwagę na każdy najmniejszy szczegół. Do każdej misji staramy się być przygotowani więcej niż to konieczne. Istnieje ku temu prosty powód; jeśli jesteś przygotowany ponad konieczność, to istnieją większe szanse, że poradzisz sobie, gdy coś pójdzie nie po twojej myśli.

Jaką funkcję w kokpicie odrzutowca pełni czas?

Nie jestem pewien, czy podczas misji myśliwskiej istnieje coś bardziej krytycznego niż czas. Praktycznie wszystko jest związane z synchronizacją czasową. Kiedy zaczynamy brief komunikacyjny, pierwszą rzeczą, którą robimy, jest synchronizacja zegarków. Każde zadanie, od startu, przez spotkanie
w punkcie zbiórki, aż do momentu osiągnięcia celu (TOT), jest koordynowane z dokładnością co do sekundy. W nowoczesnym myśliwcu mamy oczywiście zaawansowane systemy awioniki oraz wbudowane zegary zsynchronizowane z GPS na tablicach rozdzielczych. Korzystamy także z zegarków na rękę, aby skoordynować swoje ruchy przed wejściem do odrzutowca, dwukrotnie sprawdzić awionikę, aby upewnić się, że system działa poprawnie, i wreszcie, aby mieć pewność, że po prostu świetnie wyglądamy. Każdy pilot myśliwca potrzebuje zegarka, który przyciąga spojrzenia.

Czy kiedykolwiek w swojej karierze odbyłeś doskonały lot?

W myśl koncepcji dążenia do doskonałości – zawsze jest coś, co można zrobić lepiej. Bez względu na to, co myślisz o swoim locie, po wyczerpującym i uczciwym sprawozdaniu zawsze znajdziesz coś, co można było zrobić lepiej. W ciągu 25 lat swojej kariery miałem wiele udanych lotów, ale żaden z nich nie był doskonały.

Czy kiedykolwiek w swojej karierze odbyłeś doskonały lot?

W myśl koncepcji dążenia do doskonałości – zawsze jest coś, co można zrobić lepiej. Bez względu na to, co myślisz o swoim locie, po wyczerpującym i uczciwym sprawozdaniu zawsze znajdziesz coś, co można było zrobić lepiej. W ciągu 25 lat swojej kariery miałem wiele udanych lotów, ale żaden z nich nie był doskonały.

Zdjęcia © IWC Schaffhausen