IWC Schaffhausen zaprezentowało Big Pilot’s Watch Shock Absorber XPL na wystawie cyfrowej Watches & Wonders, pierwszy zegarek wyposażony w opatentowany przez markę nowy system amortyzatorów. Opracowywany przez osiem lat system SPRIN-g PROTECT oparty jest na wspornikowej sprężynie, która wstrzymuje ruch wewnątrz obudowy. Dzięki doskonałej formie i zastosowaniu Bulk Metallic Glass (BMG) sprężyna zabezpiecza mechanizm przed przeciążeniami generowanymi podczas uderzeń w zegarek. W testach udarności przeprowadzonych w Cavendish Laboratory na Uniwersytecie w Cambridge chroniony mechanizm przetrwał przyspieszenia przekraczające 30 000 g.
Od pionierskich dni latania po naddźwiękowe odrzutowce używane obecnie w lotnictwie morskim, piloci pracują w ekstremalnych warunkach w ciasnych kokpitach otoczonych metalowymi przedmiotami o ostrych krawędziach. Dlatego niezwykła wytrzymałość zawsze była jednym z najważniejszych wymagań funkcjonalnych dla zegarków pilotowych IWC. W ostatnich latach szwajcarski producent luksusowych zegarków podniósł wytrzymałość na jeszcze wyższy poziom, stosując wyjątkowo trwałe i odporne na zarysowania materiały, takie jak Ceratanium?. Po 8-letniej podróży inżynieryjnej IWC udało się teraz przesuwać granice tego, co jest fizycznie możliwe w zakresie ochrony przed wstrząsami podczas ruchu.
„Odkąd F.A. Jones założył IWC ponad 150 lat temu, inżynieria i innowacje są podstawą naszego DNA. Dzisiaj kontynuujemy to dziedzictwo dzięki naszemu nowemu działowi inżynieryjnemu, IWC Experimental, który napędza najnowocześniejsze rozwiązania w obszarach takich jak zaawansowane materiały lub g-ochrona. Big Pilot?s Watch Shock Absorber XPL jest pierwszym pomysłem tej dywizji. Każdy szczegół został dokładnie przeanalizowany i ulepszony, aby na nowo zdefiniować ochronę przed wstrząsami w zegarkach mechanicznych”.
– wyjaśnia Christoph Grainger-Herr, CEO IWC Schaffhausen
Big Pilot?s Watch Shock Absorber XPL (nr ref. IW357201) to pierwszy zegarek IWC wyposażony w opatentowany system SPRIN-g PROTECT. Sercem tego systemu jest sprężyna wspornikowa, która chroni mechanizm przed przeciążeniami generowanymi przez uderzenia w zegarek. Amortyzuje ruch, pozwalając mu poruszać się niezależnie od etui, zanim delikatnie zatrzyma się.
?Kiedy zegarek zostaje uderzony, mechanizm i jego elementy są poddawane działaniu dużych sił grawitacyjnych. Jeśli pilot przypadkowo uderzy zegarkiem o twardą powierzchnię w kokpicie, przyspieszenia są w zakresie od 300 do 1000 g. Nasz system amortyzatorów chroni ruch tak skutecznie, że przetrwał on przyspieszenia przekraczające 30 000 g w testach uderzeniowych? ? wyjaśnia dr Lorenz Brunner, kierownik działu badań i innowacji w IWC Schaffhausen.
Doskonała forma i zaawansowany materiał.
Kluczem do tego działania jest doskonała forma sprężyny i materiał, z którego została wykonana. Sprężyna została zaprojektowana tak, aby równomiernie rozłożyć naprężenia na jej długości i szerokości. Rozwiązanie tego wyzwania wymagało zaawansowanych narzędzi symulacyjnych i żmudnego procesu projektowania. Drugim decydującym czynnikiem jest wybór Bulk Metallic Glass (BMG) jako materiału. Zaawansowany proces produkcyjny nadaje BMG amorficzną mikrostrukturę, dzięki czemu jest znacznie bardziej elastyczna niż konwencjonalne metale. Ultralekki tytanowy pierścień obudowy dodatkowo zmniejsza masę, jaką musi utrzymać amortyzator. Kolejną innowacją jest unikalny system koronek ze zwijanym trzpieniem, który umożliwia przemieszczanie się mechanizmu niezależnie od koperty.
Lekki mechanizm wykonany na zamówienie.
Zmniejszenie masy chronionej przez sprężynę ma kluczowe znaczenie dla ogólnej wydajności systemu. Zastosowany w tym zegarku kaliber 32115 firmy IWC to wykonana na zamówienie lekka konstrukcja. Podzespoły, takie jak płyta bazowa, są wykonane z zaawansowanego technologicznie stopu aluminium stosowanego w przemyśle lotniczym, który jest lekki i bardzo sztywny. Dwukierunkowy system nawijania zapadki zapewnia 120-godzinną rezerwę chodu.
Wszechstronnie przetestowany z rzeczywistymi skutkami.
Aby przetestować system SPRIN-g PROTECT w najbardziej realistycznych warunkach, IWC współpracowało z grupą Fracture & Shock Physics w Cavendish Laboratory na Uniwersytecie Cambridge w Anglii, U. K. Naukowcy wykorzystali laserowe metody pomiarowe i szybką rejestrację wideo, aby zmierzyć efekty, jakie uderzenia wywierają na ruch. Podczas tych kompleksowych testów, zabezpieczone ruchy przetrwały ekstremalne siły wynikające z przyspieszeń przekraczających 30 000 g.
Wzornictwo stealth w matowej czerni Ceratanium?.
XPL w nazwie zegarka oznacza „eksperymentalny” i odnosi się do IWC Experimental inżynierii podziału. Potężna geometria obudowy przenosi ikoniczny kształt zegarka Big Pilot na zupełnie nowy poziom, dodając futurystyczną obróbkę powierzchni i detale w całym zewnętrznym zegarku. Obudowa wykonana jest z Ceratanium?, materiału opracowanego przez IWC na bazie opatentowanego stopu tytanu. Jest tak lekki i wytrzymały jak tytan, ale jednocześnie tak samo twardy i odporny na zarysowania jak ceramika. Elementy są frezowane z prętów i wypalane w wysokiej temperaturze w piecu. Podczas tego procesu powierzchnia nabiera cech ceramiki i uzyskuje unikalne matowe czarne wykończenie. Czarny design jest uzupełniony czarną tarczą, techniczną powłoką antyrefleksyjną na przednim szkle i czarnym gumowym paskiem ze skórzaną wkładką.
Ze względu na złożoność procesu produkcyjnego, roczna produkcja zegarka Big Pilot’s Watch Shock Absorber XPL będzie ograniczona do 10 sztuk rocznie i 30 sztuk w sumie.
Zdjęcia ? IWC Schaffhausen