Top

Ciekawość, pożądanie i badania – Dior RTW SS22

Świat marzeń damskiej kolekcji Dior wiosna-lato 2022 opiera się na ciekawości, pożądaniu i badaniach. Maria Grazia Chiuri bada długą kadencję Marca Bohana jako dyrektora kreatywnego Diora. Dokładniej, zwraca uwagę na kolekcję Slim Look, zaprezentowaną w 1961 roku i opisaną przez prasę modową w następujący sposób: „Całkowicie zmienia ona modę, tak jak New Look w 1947 roku”.

Maria Grazia Chiuri powraca więc do wczesnych lat 60-tych, kreśląc kontury zmian i formułując nowy leksykon dla świata, który wciąż boryka się z pandemią. Sylwetki ukazują również cięcia i efekty graficzne w kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym, marynarskim, pomarańczowym i malinowym, nadając estetyce Bohan kolorystyczny charakter.

Kolory te symbolizują również geometrię przestrzenną, która jest sercem gier wymyślonych przez artystkę Annę Paparatti w celu zakwestionowania zasad sztuki i życia. Zainspirowana jej wyjątkowym stylem, Maria Grazia Chiuri zwróciła się do niej z prośbą o stworzenie scenografii pokazu w duchu absurdu, odzwierciedlającej uniwersum jej różnych dzieł.

Kurtki o pudełkowym kroju, wyrafinowane płaszcze, spódnice, bermudy, szorty i sukienki łączą się w jedną całość na wiele sposobów w serii kontrastów.

Wybrane wzory wykonane w technice haftu 3D są wzbogacone o teksturowany efekt wizualny. Materiały takie jak scuba i nylon reinterpretują objętość, rewolucjonizując wygląd kobiety, która je nosi.

Sylwetki stworzone, by błyszczeć na parkiecie, przywołują legendarny rzymski klub nocny Piper Club, rozległe, kolorowe miejsce i emblemat wolności. Laboratorium, które bez uprzedzeń eksperymentowało ze sztuką i modą, oferując unikalne poczucie kreatywności – jak Le Palace w Paryżu. Miejsce, w którym artyści spotykają się z filozofami, muzami i aktorami, między innymi, w zupełnie nowej i nieoczekiwanej scenerii, tak jak w przypadku tej kolekcji.

Więcej o kolekcji na: dior.com

Zdjęcia © DIOR